rejestracja stron

strony eu

Nauka rysunku i architektura wokół nas

Plenery dla przyszłych studentów Architektury na Politechnice Warszawskiej

W  ciągu ostatnich tygodni przed egzaminami na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej nasza Szkoła Rysunku Moduł organizowała wiele plenerów warszawskich, w miejscach zarówno charakterystycznych jak i ciekawych dla przyszłych studentów kierunku Architektura i Urbanistyka. Obiekty, które zawsze znajdują się na naszej plenerowej liście to Gmach Politechniki (zarówno od wewnątrz dziedzińca jak i od strony fasady), Gmach Wydziału Architektury, Hala Koszyki, Plac Grzybowski, Rynek Nowego Miasta z Kościołem Sakramentek, Gmach Zachęty i inne... Perłą w koronie listy znakomitych obiektów, gdzie pleneruje nasza Szkoła Rysunku, jest „Domek dla Lalek“ na ul. Hożej 70. Domek usytuowany jest prawie vis-a-vis bramy prowadzącej do naszej Szkoły Rysunku w Warszawie, wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Z tego powodu często organizujemy tam plenery w trakcie zajęć. Oczywiście drugim takim miejscem jest nasza kamienica na ul Hożej 57. Wróćmy jednak do „Domku dla Lalek“.

Zajecią plenerowe - rysowanie architektury

 Charakterystkyczna architektura "Domku dla Lalek"

 

    Urokliwa przedwojenna malutka kamienica, która oparta jest o gigantyczne ceglane ściany pobliskich kamienic. Wybudowana jest w całkowicie innej skali i estetyce niż budynki sąsiednie, ale nie sprawia wrażenia jakby była wycięta z innej przestrzeni. Stanowi świetne wypełnienie tej przestrzeni, jej domknięcie – spina układ kłopotliwych z punktu widzenia estetycznego, bardzo wysokich, ceglanych, ślepych ścian. Z pewnego punktu widzenia budynek robi wrażenie fabryczno-industrialne ale przywodzi także na myśl architekturę Podhala. Mało kto wie, że Stanisław Ignacy Witkiewicz jako filozof i wizjoner architektury Podhala wychował się na ul. Hożej (pozostawmy to jednak na marginesie historii naszej kamieniczki).

 Rysowanie - zajęcia plenerowe  


Fasada budynku i elementy charakterystyczne

 

Fasada naszego małego budynku podzielona jest na trzy sekcje, uporządkowane zgodnie z rytmem okien dachowych – lukarn. Każde z okien zwieńczone jest okrągłym otworem i krzyżem z belek zwieszającym się spod szczytu. Elementem oddzielającym, można by powiedzieć „przecinkiem“ w tej opowieści jest solidny okap dachu wraz z rynną  poprowadzoną „zawadiacko“ po elewacji. Na narożniku zrobiono takie coś... ni to skos... ni to nisza. Wprowadzono jednak w ten element obrazek-kapliczkę Najświętszej Panienki. Można zatem powiedzieć, że podwórko na Hożej 70 niczym się pod tym względem nie wyróżnia - wszędzie wokół są kapliczki. Ta jest jednak wiele skromniejsza.

 

 

Rysowanie architektury budynku

   W dniu 6-go lipca 2019 uczniowie naszej szkoły rysunku rozgościli się we wnętrzu kamienicy Hoża 70 i rozpoczęli prace rysunkowe. Istotnym jest by nadać pracy głębię, by rysunek wciągał do wewnątrz sceny. Dla tego dzień pracy rozpoczęliśmy od solidnego szkicu. By dobrze narysować to podwórze potrzeba co najmniej 8-miu godzin pracy, z tego powodu wysokie, ślepe, ceglane ściany kamienic wokół, kasztanowiec pośrodku i pierzeje obu podwórzy dawało nam tego dnia wytchnienie. O ile na ul. Marszałkowskiej czuło się „skwar“ to wewnątrz tej warszawskiej kamienicy powietrze było odpowiednie. Jedynie w czasie zenitu część plenerowiczów musiało zmienić swoją pozycję. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego niezapomnianego pleneru, który zorganizowała nasza szkoła rysunku.

Przyszłych studentów architektury, hobbystów lub osoby zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej naszej szkoły rysunku. Tam też można znaleźć więcej informacji o organizowanych plenerach.

 Szkic - "Domku dla Lalek" Szkic fasady

Ostatnio dodane podkategorie

2009 © reklamainternetowa.eu FEED